Yeni Ehliyet
Eski sürücü belgesi ne zamana kadar geçerli?
Yazar: - 12 Nisan 2020
295
0

İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya soktuğu düzenlemeyle kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti. Halkın merak ettiği bir diğer konu ise, kartların sürelerinin biteceği tarih hakkında. Peki, eski ehliyetlerin geçerlilik süresi ne zaman bitiyor? Yeni ehliyet başvurusu nasıl yapılacak?

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ehliyet yenileme işlemi sürmeye devam ediyor. Yeni ehliyetlerini hala almayan binlerce sürücü, ehliyet yenileme için belirlenen son tarihi ve başvuru işlemi için gerekli olan belgeleri öğrenmeye çalışıyor. Bahsettiğimiz bu değişimler için ise artık zaman gittikçe daralıyor. İşte, konuyla alakalı bilgiler…

Ehliyet Değişikliği İçin Son Tarih Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan yeni kararda ehliyet alabilmek için son tarihin 31 Aralık 2020 olduğu söylendi. Ehliyetini yenilemek isteyen vatandaşlar, kimlik kartlarını yenilerken yaptıkları aynı işlemleri yapacaklar. Ehliyet değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımız “randevu.nvi.gov.tr” adresine ya da Alo 199 hatlı numarayı arayarak randevu alabilirler. 

Gereken Evraklar Nelerdir?

 Ehliyet değişikliği yapmak için başvuru yapan kişilerin hazırlaması gereken birçok evrak gerekmektedir. Bu evraklar; Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, 15 TL’lik değişim bedelinin ödendiğine dair makbuz, 1 biyometrik fotoğraf, kan grubunu gösteren belge ya da yazılı beyanı, ve tabi ki en önemlisi “sürücü olur” yazılı raporun sağlık kurumlarından ve bakanlık ile anlaşmalı özel kurumlardan alınması gerekir. Ayrıca kayıp başvurusu yapan vatandaşlar için sisteme kayıp kaydı da yapılmaktadır. Bu durumda kayıp ilanı verilmesine gerek olmayan kişiler Nüfus Müdürlüğü’ne giderek başvurularını yapabilirler ve yeni ehliyetlerini posta yoluyla 1 günde alabilirler. Ehliyetini kaybeden ve çaldıran vatandaşların ise yeni ehliyet için başvurmalarından önce, en yakın trafik tescil şubesine başvuru yapmaları gerekmekte ve kayıp ya da çalıntı ihbarı vermesi gerektiğini söylemeliyiz. İhbardan sonra sisteme zayi kaydı işleniyor. Bu durumda ayrıca kayıp ilanı verilmesine de gerek kalmamış oluyor.Ve ardından Nüfus Müdürlüğü\’ne giderek başvuru yapılıyor ve yeni ehliyet posta yoluyla 1 günde adrese teslim ediliyor.

E Sınıf Ehliyet 5 Sene Geçerli Olacak

Bunun yanı sıra yeni alınan E sınıfı ehliyetler ise 5 sene boyunca geçerli olacak ve diğer sınıfta bulunan ehliyetler de 10 sene boyunca geçerli olacak. Ehliyetlerin geçerlilik sürelerini yeni çipli ehliyetlerde bulabilirsiniz. Bu süre dolduğunda yeni ehliyet için tekrardan başvuru yapmanız gerekmektedir.

Neden Yeni Tip Sürücü Belgesi Almalıyım?

İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya soktuğu düzenleme sebebiyle 31.12.2020 tarihinde eski tip sürücü belgesinin geçerlilik süresi biteceği için yeni tip sürücü belgesi alınması gerekmektedir.

Yeni Tip Sürücü Belgesinin Özellikleri Nelerdir?

Polikarbon üzerine lazer baskılı olmakla birlikte, yeni tip sürücü belgesi polikarbon yapısı nedeni ile eski tip sürücü belgelerine göre daha uzun ömürlü ve daha dayanıklıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ