Yeni Ehliyet
Ehliyet Sınav Ücretleri Ne Kadar
Yazar: - 23 Nisan 2020
590
0

Ehliyet almak isteyenlerin aklında 2020 ehliyet ücretleri ne kadar sorusu bulunmaktadır. Bu ücret; 2020 yılının başında belirlenmiştir. İlk defa direksiyon sınavına girecek olan bir adayın ödemesi gereken ücret 120 TL\’dir. MEB\’e ödenmesi gereken bu ücret sabit olmakla beraber her ilde aynıdır. Direksiyon sınav ücreti; bankalar yoluyla ödenmektedir. Ücretin ödenmesinin ardından dekontun sürücü kursuna verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, isteyenlerin parayı sürücü kursuna vermesi ve ödemeyi onların yapması söz konusu olabilir.

Direksiyon Sınavından Kalanlar Ne Kadar Ücret Ödemektedir?

Ehliyet almak isteyen adayların dört kere teorik, dört kere de direksiyon sınavına girme hakları bulunmaktadır. Ancak, direksiyon sınavından kalanların aynı ücreti tekrar ödemesi gerekmektedir. Bir başka deyişle, direksiyon sınavını ilk girişte geçemeyen adayların yeniden sınava girmek için 120 TL ödemesi şarttır. Bunun yanı sıra, direksiyon sınavından kalan adayların ödemesi gereken ücret 120 TL ile sınırlı değildir. Buna ek olarak, sürücü kursuna direksiyon telafi eğitim ücretini ödemeleri şarttır.

Direksiyon telafi eğitim ücretinin ne kadar olduğu; sürücü kursları tarafından sene başında belirlenmektedir. Bu ücretler; sürücü kursları tarafından MEB\’e bildirilmektedir. Söz konusu ücretlerin yasal dayanağının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Söz konusu eğitim telafi ücretlerinin iller, hatta şubeler arasında değiştiği bilinmektedir. Son olarak, hem ehliyet hem de direksiyon sınavına bulunduğunuz şehirden farklı bir şehirde girmenizin mümkün olmadığını söylemeliyiz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ