Yeni Ehliyet
Ehliyet Alacaklara Öneriler
Yazar: - 17 Nisan 2020
601
0

18 yaşına gelen her gencin aklında ehliyet alma fikri bulunmaktadır. Bir an önce ehliyet alıp, araba kullanmak isteyen gençlerin ehliyet alma şartlarını görünce bu fikirlerinden biraz olsun vazgeçtiklerini söyleyebiliriz. Ancak, zannedilenin aksine ehliyet almak çok zor değildir. 2010\’lu yılların başına kıyasla direksiyon sınavının biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, ehliyet almayı düşünen gençlerin akıllarındaki soru işaretlerine cevap olması amacıyla bu yazıyı hazırladık!

Ehliyet Almak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Ehliyet almak isteyenlerin her şeyden önce yasal olarak 18 yaşında olması gerekmektedir. Ancak, ehliyet tipine göre söz konusu ehliyet alma yaşının değiştiğini söyleyebiliriz. Motor gücü, araç büyüklüğü, kullanım alanı ve araç niteliklerine göre ehliyet alma kriterlerinin değiştiği bilinmektedir. Bu bağlamda, iki tekerlekli bir araç sürmek isteyenlerin 18 yaşını beklemesine gerek yoktur.
16 yaşına gelen kişilerin söz konusu araçları kullanmak için gerekli olan ehliyeti almasına izin verilmektedir. Küçük boy normal otomobil kullanmak isteyenlerin ise kesinlikle 18 yaşını beklemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, üç tekerlekli motorlu araç kullanacak olanların ise 21 yaşını doldurması istenmektedir. Büyük boy otobüs ve traktör kullanmak isteyenlerin ise 24 yaşını doldurması gerekmektedir.

Ehliyet Almak İsteyenler Neler Yapmalı?

Ehliyet almak isteyenlerin aklında hangi ehliyet tipinin hangi araç için geçerli olduğu sorusu bulunmaktadır. A sınıfı dışındaki tüm sürücü belgelerinde bir önceki ehliyet grubuna dair sürücü belgesi istenmektedir.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ