Yeni Ehliyet
Direksiyon Sınavında Uyulması Gerekenler
Yazar: - 17 Nisan 2020
652
0

Ehliyet almak isteyenleri ilgilendiren direksiyon sınavı, ehliyet sahibi olmak isteyenlerin başarılı olması gereken bir sınavdır. Bu sınavda başarı sağlamak için belirli durumlara dikkat edilmesi şarttır. Sürücü adayları belirli durumlara dikkat ettiği takdirde sınav esnasında istenen performansı rahatlıkla gösterebilecektir.

Araç Tanıma İle İlgili Çeşitli Sorular

Direksiyon sınavının ilk dakikalarında adaylara araç içi ve dışıyla ilgili çeşitli sorular yöneltilir. Aracın lastiklerinin basınç değeri, fren sistemi, araç lambalarının açılıp kapatılması gibi farklı bölgelerle ilgili çeşitli sorular adaylara sorulacaktır. Bu nedenle araçların iç ve dış bölümleriyle ilgili detayların sürücü adayları tarafından öğrenilmesi doğru bir karardır.

Direksiyon sınavı sırasında mutlaka yapmanız gereken çeşitli davranışlar vardır. Bu davranışları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde sınavdan başarılı bir şekilde ayrılabilirsiniz.

  • Bineceğiniz aracın kapısını sol elle açarak sağ ayakla araca binmeniz gerekir. Bu şekilde arkadan farklı bir aracın gelip gelmediğini daha rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz.
  • Araca bindikten sonra koltuk ve ayna ayarlarını eksiksiz olarak yapmanız gerekir.
  • Vites kolunun boşta olup olmadığı sürücü adayı tarafından kontrol edilmelidir.
  • Vitesi bire alarak kalkışa geçmeli ve kalkmadan hemen önce doğru sinyali vermeyi unutmamalısınız.
  • Harekete geçmeyi sağlamak için ayağı debriyajdan yavaş bir şekilde kaldırarak sağ ayağınızla hafif bir şekilde gaz pedalına basın.
  • Kırmızı ışık kuralını direksiyon sınavı boyunca ihmal etmeyin. Işığın yanmasına saniyeler kalmışsa bile geçiş yapmamanız doğru olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ