Yeni Ehliyet
Direksiyon Sınavı Ne Kadar Sürer?
Yazar: - 17 Nisan 2020
224
0
direksiyon sinavi

direksiyon sinavi

Ehliyet sahibi olmak günümüzde en önemli ihtiyaçlardan biri olarak tanımlanır. Her yıl yönetmeliğe farklı değişiklikler eklenirken bu konular ehliyet sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği durumlar arasında bulunuyor.

Eğer hali hazırda bir ehliyet kursuna gidiyorsanız öğrenmeniz gereken tüm durumlar kurs tarafından detaylı şekilde anlatılır. Zaten direksiyon sınavına girişe hak kazananlar direksiyon sınavına giriş belgesini bir gün önce kurstan alır. 35 dakika süren direksiyon sınavı eğitmen ve gözetmen eşliğinde yapılmaktadır. 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle 30 dakikadan 35 dakikaya çıkarılan direksiyon sınavında eklenen beş dakikalık süreçte sürücü adayına çeşitli sorular yöneltilebiliyor. Bu 5 soruyu doğru bir şekilde cevaplayamayan adaylar ise sınavda başarısız olarak görülebilir. Sınav süresinin uzatılmasının bir diğer nedeni ise sürücü adayının heyecanının önüne geçmektir.

Direksiyon Sınavından Önce Yapılması Gerekenler

Sürücü adaylarının direksiyon sınavı öncesi mutlaka yapması gereken bazı işler bulunur. Direksiyon sınavına giriş yapmadan önce sınav giriş belgesi ve kimlik belgesine ihtiyaç vardır. Giriş belgesini çıkarma işi mutlaka önceki tarihlerde yapılmalı, sınavın son gününe bırakılmamalıdır. Sınav saatinden en az 15 dakika öncesinde sınavın yapılacağı yerde hazır bulunmanız gerekir. Sınav zamanında sınavın yapılacağı yerde bulunmadığınız takdirde sınavınız iptal edilerek, sınava giriş hakkınızdan birini kaybetmiş olursunuz. Her sürücü adayının dört kez direksiyon sınavına giriş yapma hakkı bulunmaktadır.

Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girilebilir?

Ehliyet almak isteyen vatandaşların 2020 yılında dört kere teorik sınava, dört kere de direksiyon sınavına girmesi söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, adaylar, herhangi bir sınav haklarını mazeretsiz olarak kullanmadıkları takdirde bir haklarını kaybetmiş olurlar. Sınava geçerli bir mazeretten dolayı girmeyen adaylar için yönetmelikte gerekli bilgi verilmiştir.

Teorik sınavı dört kerede geçemeyen bir aday; sürücü kursunu tekrar etmek zorundadır. Bunun yanı sıra, teorik sınavdan başarılı olan adayların dört kere direksiyon sınavına girme hakları bulunmaktadır. Ancak, direksiyon sınavından dört kere kalan adayların sayısı bir hayli fazladır. Bu durumda olan adayların kayıtlı oldukları kursa, ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saatlerini doldurarak tekrardan dört direksiyon sınav hakkı kazanmaları söz konusu olmaktadır. Sonuç olarak, ehliyet almak isteyen bir aday; toplamda dört kere teorik sınava, dört kere de direksiyon sınavına girme hakkına sahiptir.

Ehliyet almak isteyen adayların bazı mazeretlerden dolayı sınava girme haklarını kullanamaması söz konusu olabilir. Bu gibi hallerde, mazeretin niteliğine göre bu hak kaybedilmemektedir. Afetler, sağlık raporları, spor müsabakaları, sınava girecek kişinin yakınlarının durumu gibi sebeplerden dolayı sınava girilmediği durumlarda hak kaybı yaşanmayabilir. Örneğin, Coronavirüs salgınından dolayı 2020 yılında tüm sınavlar şimdilik iptal edilmiştir. Bu bağlamda, ehliyet sınavına girecek adayların herhangi bir kaybı yoktur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ