Yeni Ehliyet
D1 Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?
Yazar: - 16 Nisan 2020
177
0

D1 sınıfı ehliyete sahip olan kişiler minibüs kullanabilmektedir. Minibüs ehliyeti almak için belirlenen şartlara uyum göstermeniz gerekir. En az B sınıfı ehliyete sahip olmak, 21 yaşını doldurmuş olmak D1 sınıfı ehliyet sahibi olmak bu ehliyeti isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar arasında bulunur.
Eğer B sınıfı ehliyetiniz bulunmuyorsa, D1 sınıfı ehliyete sahip olmak için öncelikli olarak B sınıfı ehliyet almanız gerekir. Buna ek olarak en az ilkokul mezunu olmayan kişilerin D1 sınıfı ehliyete sahip olamayacağını belirtmek gerekir.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

D1 sınıfı ehliyet almak için sürücü adaylarının çeşitli belgeleri hazırlaması gerekir. Bu belgelerin birinin eksikliği halinde başvuru işleminin tamamlanması söz konusu değildir. Sürücü adaylarından istenen belgeler arasında ise nüfus cüzdanı fotokopisi, iki biyometrik fotoğraf, diploma veya öğrenim durumunu gösteren belge, sağlık raporu, ehliyet harcının yatırıldığını gösteren dekont vardır.
B sınıfı ehliyet aldıktan hemen sonra yaş şartını yerine getirdiğiniz takdirde sürücü kursuna yazılarak direksiyon eğitimine başlayabilirsiniz. B sınıfı ehliyete sahip olduğunuzdan dolayı yeniden yazılı sınava girmenize gerek yoktur. D1 ehliyeti için bu adımda sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli olacak. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde geçen kişilerin sertifikaları 15 günlük süreç içinde sürücü kursuna gönderilir. Tır ehliyeti olan kişiler M, B, B1 ve F sınıfındaki bütün araçları kullanabilir.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ