Yeni Ehliyet
2020 Yılında Ehliyet Sınıfları Nelerdir?
Yazar: - 15 Nisan 2020
185
0

2020 yılıyla beraber ehliyet sınıflarında birtakım değişiklikler olmuştur. Bu bağlamda, araçlara takılan ek yüklerle alakalı birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Belirli sınırlardan takılacak römorklara göre ehliyet sınıflarının çeşitlenmesi söz konusu olmuştur. Ehliyet sınıflarının bu kadar çok çeşide sahip olmasının sebebi budur.

2020 yılında yapılan değişikliklere göre belirli ehliyet sınıflarına uygulanan yaş şartları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, yine bazı ehliyet sınıflarına deneyim şartı getirilmiştir. Geçmiş yıllarda, B sınıfı sürücülerin minibüs sürmesine izin veriliyordu. Ancak, ilk defa ehliyet alacak kişilerin doğrudan minibüs kullanmasına izin verilmeyecektir. Ayrıca, bu kişilerde deneyim şartı aranacaktır. Son olarak, MOPED sürücüleri için yaş sınırının 16\’ya düşürüldüğünü söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, tüm sınıfların MOPED kullanmasına izin verilecektir.

Yeni Ehliyet Sınıflarına Göre Hangi Araçlar Kullanılabilmektedir?

2-3-4 tekerlekli motorlu bisiklet kullanmak isteyenlerin 16 yaşında olması gerekmektedir. Bu araçları kullanmak isteyenlerin M sınıfı ehliyete sahip olması istenmektedir. Bunun yanı sıra, 125cc kadar motosikletler için A1 ehliyeti alınmaktadır. A1 ehliyeti için de yaş sınırı 16 olmaktadır. A2 ehliyeti; 35 kw kadar motosiklet kullanımı için alınmaktadır. Bu ehliyet için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. A ehliyeti; 35kw üzeri motosiklet kullanımı için alınmaktadır. Bu ehliyeti almak isteyenlerin 24 yaşında olması veya iki yıllık A2 ehliyet deneyimine sahip olması gerekmektedir. Bu ehliyeti almak için minimum 20 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ